Kiedy jechać na Maderę, by złapać jak najwięcej słońca i jak przygotować się na trekking, by nie zgubić się we mgle? Gdzie jest najlepsza pogoda na wyspie, dlaczego Google kłamie, a Święty Patryk pluje sobie w brodę? Kurtka czy T-shirt, polar czy sukienka, słońce czy deszcz i inne dylematy. Wszystko Ci wyjaśnię oraz podpowiem jak mądrze spakować się na wyjazd. Rozsiądź się więc wygodnie z filiżanką kawy (a najlepiej portugalskim winem) i skosztuj smaczków, które Ci zaserwuję.
Kiedy jechać na Maderę?
Pogoda na Maderze, czyli jak wiatr zawieje.
Przejeżdżając przez Maderę, masz wrażenie, że oglądasz TVN Meteo w przyspieszonym tempie. A nawet lepiej, że jesteś w samym centrum wydarzeń i z zapartym tchem śledzisz pogodowy spektakl. Mknąc przez serpentyny podziwiasz galopujące chmury, spływające na autostradę niczym droga mleczna. Po chwili wjeżdżasz do tunelu, a na jego końcu wita Cię oślepiające słońce. Przemierzasz kolejne kilometry i znów niespodzianka. Zza gór niczym Buka z Muminków wyłania się (równie) przerażająca, grafitowa chmura tak ciężka, jakby zaraz miała spaść. Zamiast niej, spada deszcz, a wycieraczki ledwo nadążają za siłą ulewy.
Serce bije Ci coraz mocniej, bo sceneria oszałamia, a warunki na drodze wymagają przecież totalnego skupienia. Nagle, jakby ktoś nacisnął “stop”, deszcz ustaje, a niebo przecina spektakularna podwójna tęcza. Widok zwala z nóg, a Ty masz ochotę krzyknąć z zachwytu, bo przecież wjeżdżasz w bramy raju!
Brakuje tylko skrzata z garnkiem złota, bo koniczyn na wyspie bez liku. Biedny Święty Patryk… Gdyby tylko wiedział o istnieniu Madery, bez wątpienia zmieniłby zameldowanie i zamiast patronem Irlandii, byłby Świętym Maderskim.

Dlaczego Wyspa Wiecznej Wiosny?
Według Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (piękna nazwa, nieprawdaż?), Madera znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego. To dzięki niemu wyspa ma tak łagodny klimat i o każdej porze roku zachwyca soczystą zielenią i bujną roślinnością. Średnie roczne temperatury na wybrzeżu wynoszą 22,6 °C w dzień i 16,5 °C w nocy. Trzeba przyznać, że brzmi to niezwykle zachęcająco, a obietnica wiecznej wiosny przyciąga turystów w każdym miesiącu. Musisz jednak wiedzieć, że pory roku na Maderze znacznie się różnią, a więc statystyki można w sumie schować do kieszeni. Zamiast tego warto poznać anomalia pogodowe i fascynujący klimat wyspy, bo rządzi się ona własnymi, nieposkromionymi prawami. Prawami gór, wiatru i oceanu.
Pogoda na Maderze – pory roku tropikalnego Vivaldiego.
Kiedy jechać na Maderę? Kiedykolwiek zapragniesz, bo pływający Ogród Atlantyku przez cały rok kwitnie i kusi zielenią. Warto jednak dopasować porę roku do swoich aktualnych potrzeb. Jedno jest pewne, maderska aura potrafi zmieniać się z minuty na minutę i trzeba się z tym liczyć. Gwarancję najlepszej pogody znajdziesz na wybrzeżu południowym, dużo cieplejszym i łagodniejszym niż humorzasta północ. Stolica wyspy Funchal oraz miejscowości Canico de Baixo, Calheta czy Ponta do Sol zaoferują Ci najwięcej słońca o każdej porze roku.

Odurzająca feeria barw i zapachów.
Wiosna na Maderze rzuci Cię na kolana. Nastaw się na wszechobecne tęcze i krzykliwe kreacje Matki Natury. O tej porze roku Madera przyobleka się w kunsztowne kwieciste tkaniny, a obfitość jej zieleni wprost wylewa się z ogrodów. Po zimowych opadach i spadku temperatur zachwyca ona soczystą roślinnością odrodzoną po suchym lecie. Kulminacją rozkwitu jest kwiecień oraz maj ukoronowane słynnym festiwalem kwiatów. Mnie jednak wiosną najbardziej urzeka widok gór upstrzonych wściekle żółtymi żarnowcami. W złote zbocza gdzieniegdzie wplecione są fioletowe, ciężkie kolby endemicznych kwiatów Madery. To jedyny czas w roku, gdy zobaczysz “Dumę Madery”, botaniczną wizytówkę wyspy.
Kiedy jechać na Maderę, żeby się wygrzać?
Jeśli chcesz się wygrzać, celuj w najcieplejsze miesiące, czyli lipiec, sierpień i wrzesień. Pamiętaj jednak, że lato może być nieznośnie gorące, jeśli Maderę odwiedzi stary znajomy z Sahary, czyli suchy pustynny wiatr ”Leste”. Czerwiec z kolei jest bardzo przyjemny, ale tak pochmurny, że nazywa się go “capacete” czyli przykrytego hełmem lub kaskiem. Wówczas chmury potrafią szczelnie otulać wyspę przez bity miesiąc! Generalnie jednak lato jest stosunkowo przewidywalne i wolne od anomalii pogodowych. Pamiętaj jednak, że potrafi być naprawdę upalne, dlatego miej zawsze pod ręką krem z wysokim filtrem i butelkę wody.
Kiedy jechać na Maderę, by zajadać się kasztanami i jabłkiem budyniowym?
Madera to najlepsze lekarstwo na wyrwanie się ze szponów jesiennej szarugi. Mimo, że ryzyko opadów jest większe, myślę, że warto je podjąć, bo przyrodnicze bodźce na długo naładują Ci akumulatory. Fakt, będzie rześko, ale nie zimno, a to idealne warunki na dłuższe spacery, czy trekking. Bywa, że nawet w październiku na wyspie utrzymują się letnie temperatury. Dla mnie jesień na Maderze ma smak prażonych kasztanów i słodkiego wina Madera. To pora przepysznych jabłek budyniowych (anona), gujawy i mango. To również idealny czas na poznanie innego oblicza wyspy, bo gdy mija szczyt sezonu, turystów jest tu znacznie mniej.
Zima, czyli chłodniejsze dni i ostre słońce.
Zimą spodziewaj się największych rozpiętości temperatur. Na własnej skórze odczułam wahania od 6 do 30 stopni. W grudniu bywało, że drżałam o poranku przy kilku stopniach chłodu, by za kilka godzin popijać kawę w upale. Wystarczyła chwila, gdy słońce znów chowało się za chmurą, a ja pospiesznie szukałam grubego swetra (w zasadzie byliśmy nierozłączni). Planując Maderę zimą, wybieraj jej południowe rejony, gdzie będzie cieplej i słoneczniej. Nie nastawiaj się jednak ani na plażowanie, ani na ukrop. Krótki rękawek jak najbardziej, ale w pakiecie z kurtką lub polarem.

Najlepsza pogoda na Maderze, gdzie sprawdzać?
Żeby była jasność, nikt nie odpowie na pytanie kiedy jechać na Maderę i jakiej pogody się spodziewać. Ja sama pytana o to dziesiątki razy odpowiadałam wymijająco: “to zależy”. No bo jak ogarnąć kombinację 33 mikroklimatów, kilku stref klimatycznych i wpływ Atlantyku? Dodaj do tego góry, kapryśną Matkę Naturę i voila! Pogodowe show masz jak w banku. Jak się zatem dobrze zorganizować i gdzie szukać rzetelnych informacji o prognozie pogody?
Po pierwsze, pogoda na Maderze sprawdzana na pierwszej lepszej stronie to wróżenie z fusów. Wujku Google, z całym szacunkiem do Twoich algorytmów, nie ogarniasz klimatycznych realiów wyspy. Dlatego zignoruj treści, które podpowiada Ci telefon i zawierz swój wakacyjny los pewniejszym źródłom. Ja najbardziej ufam dwóm pozycjom:
Madera Webcams – sprawdzanie pogody na Maderze w czasie realnym. Ta stronka pozwoli Ci na bieżąco monitorować sytuację na wyspie dzięki kilkudziesięciu kamerom umieszczonym w strategicznych punktach wyspy. Jeśli niebo nad Tobą jest zasnute gęstymi chmurami, nic straconego! Odpalasz witrynę i sprawdzasz sytuację w innych częściach wyspy. Pamiętaj, na Maderze zawsze gdzieś jest słońce!
Windguru – miłośnicy sportów wodnych są z Windguru za pan brat! To strona, która wskazuje konkretne parametry i potrafi realnie ocenić jakiej pogody (i na jakiej podstawie) możesz się spodziewać. Mniej tu więc domysłów, a więcej konkretu. Warto się wczytać i uważnie prześledzić Windguru, bo to nieoceniona pomoc w planowaniu dni urlopu na Maderze i gdziekolwiek indziej.

Pogoda na Maderze w górach.
Planując wyjście w góry, nigdy, przenigdy nie sugeruj się tym, co widzisz na niebie. Bez względu na porę roku. Choćby w zasięgu wzroku nie było chmurki, przygotuj się na wszystko i dobrze się spakuj. Pogoda w górach zmienia się tak dynamicznie, że trudno nadążyć. Słoneczny trekking w mgnieniu oka może stać się deszczową przeprawą, a baśniowy obrazek zmienia się błyskawicznie, gdy wspinaczy zaskoczy mgła. Wówczas widoczność ograniczona do jednego metra wraz z solidnym ochłodzeniem, znacznie podnoszą trudność szlaku i… poziom adrenaliny we krwi.
Hola, hola! Nie zapomnij parasola!
Nie zapomnę, jak podczas wyprawy na lewadę Rabacal na początku trasy zaczęło lekko siąpić. Jeszcze nie miałam kurtki przeciwdeszczowej, więc nieśmiało rozłożyłam parasol, który w ostatnim momencie wrzuciłam do plecaka. Jakże zostałam wyśmiana przez uczestników wyprawy! Do czasu. Po godzinie marszu w ścianie deszczu współtowarzysze trekkingu zamilkli przemoczeni, a ja niczym dziarska pańcia suchą nogą przeszłam cały szlak. Oczywiście, nie zachęcam do chodzenia po górach z parasolem (bo nie dość, że obciach to niebezpiecznie), ale do solidnego przygotowania się na szlak.
Kiedy jechać na Maderę i jak zaplanować trekking?
Jeśli zastanawiasz się kiedy jechać na Maderę pod kątem aktywnego górskiego wypoczynku, pamiętaj, że góry zawsze pozostają niewiadomą. Są miesiące mniej i bardziej deszczowe, w związku z czym to właśnie zimą czekają na Ciebie największe wahania pogodowe. Gdy planujesz aktywny dzień w terenie, spodziewaj się załamań pogody, a tym samym nastaw się na rewię mody. “Lepiej nosić, niż się prosić”, dlatego zapakuj ubrania na różne warianty pogodowe, z kurtką przeciwdeszczową i butami trekkingowymi na czele.
Nie zapuszczaj się też samodzielnie w las. Bez względu na to jaki z Ciebie górski kozak i ile szczytów masz na koncie, podejdź z respektem do trekkingu na Maderze. Wyspa rządzi się własnymi prawami, które potrafią zaskoczyć najbardziej doświadczonych wspinaczy. Dlatego zawsze dobrze przemyśl szlak i zgłoś komuś, gdzie się wybierasz. Madera oferuje tak szeroką gamę różnorodnych tras, że jest w czym wybierać i nie warto szukać dzikich, niebezpiecznych dróg.

Jakie ciuchy zabrać na wyspę?
Jak symbolem Paryża jest beret, tak Madera stoi butami trekkingowymi, bo właśnie takie obuwie dominuje na wyspie. Prężna niemiecka łydka obuta w brązowe trapery, to obrazek typowego turysty w swoim żywiole! Madera nazywana jest wyspą aktywnego wypoczynku, dlatego że przyciąga miłośników wszelkich sportów. Spotkasz tu wielbicieli spędzania czasu na łonie natury: od piechurów, poprzez rowerzystów, a na surferach i paralotniarzach kończąc.
W związku z tym w ich walizkach (a raczej plecakach) króluje wszelkiej maści odzież sportowa, adidasy i polary. To samo polecam spakować Tobie: ciuchy wygodne, praktyczne i uniwersalne. Niech Twoje auto stanie się szafą na kółkach (albo partner tragarzem). Uwierz, że warto, bo komfort na takim wyjeździe jest nieoceniony, a częste przebieranki są na wyspie normą.
Apel do wszystkich Pań.
Z przykrością informuję, że pomysł zabrania obcasów nie ma sensu, bo można je założyć jedynie na hotelową kolację. Wyspa nie dość, że jest wymagającym górskim terenem (Życie na Maderze, czyli górskie realia wyspy.), to cała wybrukowana jest kocimi łbami, a gdzieniegdzie popularnymi w całej Portugalii kamiennymi mozaikami. Są niewątpliwie przepiękne, ale tak wyślizgane, że można się na nich wywrócić w płaskich butach, co dopiero w obcasach!
Poza pracą, na Maderze ubrałam szpilki JEDEN raz… Do dziś podziwiam swoją determinację, jednak byłam tak znużona górsko-sportową stylówką, że zapragnęłam odrobiny elegancji. Okazją była kolacja z Diogo, lokalsem z Ponta do Sol (tłum. Wierzchołek Słońca), gdzie słońce świeci prawie codziennie. Niezwykle urocze miasteczko, sprytnie schowane u podnóża klifów, tuż nad samym oceanem. A tam klasycznie: kamień na kamieniu, kocie łby, a do tego oczywiście pod górkę (i wiatr w oczy). Wygody zero, lecz radości co niemiara, bo dzięki tym nieszczęsnym obcasom, poczułam się jak księżniczka w tropikach. Mój wybawca, pełen zrozumienia i jak widać lubiący podnoszenie ciężarów, dzielnie nosił mnie na rękach po promenadzie. Było warto!

Kiedy jechać na Maderę? Nawet i zaraz, ale z głową.
Podsumowując, jeśli jedziesz na Maderę, nastaw się na praktyczne rozwiązania, dlatego eleganckie obuwie i kreacje zostaw na inny wyjazd. Urlop na wyspie to raczej obóz sportowy na łonie natury, a nie rewia mody, więc zainwestuj w dobre buty, które podniosą Cię daleko po niezwykłych szlakach. Zadbaj o swój komfort i wygodę, dlatego przemyśl dobrze kiedy jechać na Maderę, by wyspa jak najwięcej Ci zaoferowała.
Najlepsza pogoda na Maderze to kwestia indywidualna, bo każda pora znajdzie swojego amatora. Moim zdaniem Madera warta jest grzechu przez cały rok. Każdy miesiąc to nowy kwiat i inny smak, barwy zmieniają odcienie, a powietrze pachnie coraz to innymi owocami. Kto był, ten wie i czym prędzej powraca na Wyspę Wiecznej Wiosny.
Więcej informacji i ciekawostek o fascynującej Maderze:
Życie na Maderze, czyli górskie realia wyspy.
Madera, wyspa wiecznej wiosny i skrajnych emocji.
Kiedy jechać na Maderę, czyli pogoda i klimat wyspy.
Wioska cyfrowych nomadów vs. mieszkańcy Madery.